Žene koje menjaju Srbiju

Žene koje menjaju Srbiju

17.  septembar 2013.[:]

 

One nisu političarke. One nisu supruge slavnih ličnosti. One su retko u medijima. One rade u tišini, donose nove ideje i uvode sasvim novu tehnologiju u našu industriju. Upoznajmo sedam žena koje su pokretači biotehnološkog preduzetništva

Na prvoj konferenciji posvećenoj ženskom preduzetništvu u oblasti biotehnologije koja se održava 21. septembra na Metropoliten Univerzitetu u Beogradu,  okupiće se žene eksperti iz celog sveta, kao što su Klaris Behad-Molad iz Sjedinjenih Američkih Država i Nevenka Kregar-Velikonja iz Slovenije. Rame uz rame sa njima, prvi put na jednom mestu, predstaviće se žene koje pokreću biotehnologiju u Srbiji.

Njihove izuzetno uspešne biografije nagoveštavaju da bi ova oblast inovacija mogla vrlo uskoro postati ekonomska šansa za Srbiju koja će dovesti do otvaranja novih radnih mesta.

 

Gordana Vunjak-Novaković
Savetnica federativne vlade Sjedinjenih Američkih Država za pitanja tkivnog inženjerstva i regenerativne medicine

 

Gordana Vunjak-Novaković je profesorka biomedicine Fondacije Mikati i profesorka medicine na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku. Rukovodilac je Laboratorije za matične ćelije i inženjerstvo tkiva, Centra za snimanje matičnih ćelija i Laboratorije za bioreaktore američkog Centra za inženjerstvo tkiva. O uspesima Gordane Vunjak-Novaković svedoče brojna priznanja, ali i činjenica da je saradnik prestižnih institucija kao što su Američki institut za medicinsko i biološko inženjerstvo i Društvo za biomedicinsko inženjerstvo, kao i činjenica da je postala prva Srpkinja i prva žena koja je postala član Nacionalne akademije za inženjerstvo SAD. Gordana Vunjak-Novaković je nedavno postala i inostrani član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).

Ivana Gađanski
Naučna direktorka informatičkog biotehnološkog preduzeća Pabsonik

Ivana Gađanski je naučnica i preduzetnica. Završila je Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu, doktorirala neurofiziologiju na Univerzitetu „Georg-Avgust“ u Nemačkoj, radila na Institutu za biofizičku hemiju „Maks  Plank“ u Getingenu i Univerzitetu „Ludvig Maksimilijan“ u Minhenu. Godinu dana je provela u Laboratoriji za matične ćelije i tkivni inženjering na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku. Trenutno radi kao istraživačica u Centru za bioinženjering u Kragujevcu i docent je na doktorskim studijama Bioinformatike na Univerzitetu Metropoliten u Beogradu. Ivana je naučna direktorka informatičkog biotehnološkog preduzeća Pabsonik (Pubsonic), prva je predstavnica Srbije ne poznatom TED Global forumu i nosilac licence zaTEDxBelgradeWomen, planiran za kraj 2013. Pored naučničkog poziva, Ivana je takođe i nagrađivana pesnikinja.

Ivanka Milenković
Pokrenula novu naprednu tehnologiju proizvodnje pečurki

Ivanka Milenković je diplomirala na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a postdiplomske studije završila na Univerzitetu Vageningen u Holandiji. Između 2000. i 2004. godine bila je nacionalni FAO ekspert, a od 2007. menadžerka NVO Agroneta, sa misijom razvoja i modernizacije agrarnog sektora u Srbiji. Sa grupom saradnica 2000. osniva privatni ženski biznis , čija je glavna delatnost proizvodnja pečurki. Spoj nauke i prakse omogućili su joj i konstantan rad na razvoju inovativnih tehnologija koje mogu da se primenjuju u svakodnevnom životu.

Sanja Peković
Otvorila novo tehnološko polje za lečenje mozga

Sanja Peković je naučni saradnik i vođa projekata u Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ pri Univerzitetu u Beogradu, kao i šef Odseka za neurobiologiju. Predaje eksperimentalne modele oboljenja centralnog nervnog sistema na doktorskim studijama na Biološkom fakultetu u Beogradu, predavač je po pozivu na doktorskim studijama Neuronauka na Medicinskom fakultetu u Beogradu za predmet Molekularna biologija nervnog sistema i stalni je član radnih grupa koje predstavljaju Srbiju u COST programima (Evropska saradnja u oblasti naučnih i tehnoloških istraživanja). Član je naučnog odbora Instituta „Siniša Stanković“ i Udruženja za unapređivanje kliničkih ispitivanja u Srbiji – KLINIS. Glavna polja njenog istraživanja su translaciona medicina i lečenje povreda mozga.

Bojana Obradović
Pokrenula kompaniju koja proizvodi medikamente na bazi nanočestica

Bojana Obradović je profesorka na Tehnološko-metalurškom fakultetu (TMF) Univerziteta u Beogradu. Osnovne i magistarske studije hemijskog inženjerstva je završila na TMF-u, a doktorirala na Univerzitetu Tufts, u saradnji sa MIT-om. Na TMF dolazi 2000. godine, a od 2006. do 2012. je bila prodekan za doktorske studije. U tom periodu je sprovodila reorganizaciju programa doktorskih studija i uspostavila pravni okvir za IP zaštitu i transfer tehnologije TMF-a. Objavila je više od 50 naučnih radova, učestvovala na preko 15 međunarodnih i domaćih naučnih projekata, a trenutno koordinira jedan EUREKA projekat. Suosnivač je i direktor kompanije KreativTeh LLC.

Mima Fazlagić
Zaslužna za uvođenje lečenja matičnim ćelijama u Srbiji

Mima Fazlagić je završila Medicinski fakultet u Beogradu, a trenutno radi kao naučni saradnik u beogradskom predstavništvu belgijske banke matičnih ćelija Cryo-Save. Već godinama se bori za to da regenerativna medicina u Srbiji dobije mesto kakvo zaslužuje i da lečenje matičnim ćelijama zaživi i u našoj zemlji. Zahvaljujući dosadašnjim uspesima, od strane magazina The man i The Best Shop, proglašena za „Ženu godine 2012“, rame uz rame sa Slavicom Đukić-Dejanović, Ljubicom Gojgić, Milicom Delević i našim olimpijskim pobednicama. Već osam godina je član Rotari kluba Zemun, a već osamnaest godina radi i u svojoj privatnoj ordinaciji Medison plus.

Aleksandra Drecun
Direktorka Centra za promociju nauke

Aleksandra Drecun je direktorka Centra za promociju nauke i član programskog komiteta „Nauka u društvu“ FP7 projekta pri generalnom direktoratu Evropske komisije za istraživanje i inovacije. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a master studije je završila na Univerzitetu Harvard. Od 2001. do 2004. godine bila je koordinatorka antikorupcijskih aktivnosti Vlade Srbije i generalna sekretarka u Ministarstvu finansija i ekonomije Republike Srbije. Generalna sekretarka predsednika Republike Srbije postaje 2004. godine. Od 2010. je na trenutnoj poziciji sa ciljem da podrži i promoviše nauku i inovacije kao glavne pokretačke snage domaće privrede.

Tags

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.