Naučni klub Niš u Nedelji istraživača

Naučni klub Niš u Nedelji istraživača

Uoči Evropske noći istraživača, u Nišu smo se vozili Naučnim autobusom, eksperimentisali, gledali pozorišnu predstavu i uživali u brojnim događajima

 

Sadržaji koje je ove godine pripremio Naučni klub Niš u Nedelji istraživača bili  su uzbudljivi i interaktivni: učenici i svi zainteresovani građani imali su priliku da vide izložbu i pozorišnu predstavu, slušaju 6 naučnopopularnih predavanja, vide 4 interaktivne postavke, provozaju se Naučnim autobusom, upoznaju sa nekoliko  evropskih projekata  i učestvuju u radionicama i eksperimentima u Parku znanja.

Manifestacija je otvorena 23. septembra pozdravnom reči direktorke Regionalnog centra Danijele Marković i izložbom „Akademik Mihailo Gavrilović – istoričar, arhivist i diplomata“. Kroz 23 izložbena plakata, autorka Miljana Đorđević, arhivska savetnica Istorijskog arhiva u Nišu, upoznala je sve prisutne sa životom i radom prvog člana Srpke kraljevske akademije i  prvog državnog arhivara.

Glumac Narodnog pozorišta u Nišu, Aleksandar Mihailović, je govoreći tekstove posvećene ovom velikanu, približio i dočarao period u kome je živeo ovaj značajni istoričar i doktor nauka sa Sorbone. Izložba je u Regionalnom centru bila otvorena do 28. septembra, a posetioci su imali priliku da vide originalna dokumenta i fotografije.

Učenike je obradovala i predstava „Kirija – naša deca“, koju su prikazali mlađi i stariji  članovi Studija glume Centra za kulturu i umetnost iz Aleksinca.

Postavkom pod nazivom „ETNO KUTAK – sačuvano od zaborava“, koje su u holu Regionalnog centra priredile dr Nataša Martić Bursać i Milena Gocić sa Departmana za geografiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, otvorili smo drugo veče Nedelje istraživača u Regionalnom centru. Sastavni deo ove izložbe čine alati, posuđe, igračke, odeća, nošnja, preslice, kolovrati i predmeti koji su bili neizostavni deo svakog seoskog domaćinstava s početka 20. veka u Srbiji. Kroz ovu postavku učenici su upoznali kulturu i običaje prošlih vremena.

Četvrti dan u Nedelji istraživača počeli smo obilaskom znamenitosti grada.  „Naučnim autobusom ulicama Niša“ naziv je aktivnosti organizovane u saradnji sa Turističkom organizacijom grada, uz panoramsko razgledanje grada turističkim autobusom. U vožnji je učestvovalo 100 učenika osnovnih škola van gradskog područja. Učenici i nastavnici su se vozili trasom dugom 26 kilometra i bili su u prilici da vide sve značajnije spomenike burne niške istorije, kao što su Tvrđava, Koncentracioni logor iz Drugog svetskog rata, Ćele kula i Mediana, zgrada Banovine, Oficirski dom, centralno gradsko jezgro, kao i prirodne lepote Niške Banje.

U vožnji su uživali učenici OŠ „Vojislav Ilić Mladji“ iz Huma, OŠ „Stevan Sinđelić“ iz Kamenice, OŠ „Lela Popović“ iz Miljkovca , OŠ „1. maj“ iz Trupala, OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ Malča, OŠ „Nadežda Petrović“ iz Sićeva, OŠ „Stojan Živković Stole” iz Trnjana, OŠ „Branko Miljković”, OŠ „Karađorđe”.

Noć istraživača, u petak, 27. septembra, ispunili smo brojnim zanimljivim sadržajima. Predavanje pod nazivom „Kulturno nasleđe bliske prošlosti Niša“, održao je Hadži Ivan Redi, arhitekta i predsednik Saveta za kulturu grada Niša. Profesorka dr Vesna Stankov Jovanović, redovni profesor Departmana za hemiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu kroz predavanje „Analitička hemija u službi proučavanja kulturnog nasleđa“ upoznala je sve prisutne o važnosti sveobuhvatnog proučavanja kako bi se odredila autentičnost, poreklo i starost različitih oblika kulturnog nasleđa.

U okviru EU kutka upoznali smo prave naučnice – profesorke sa Filozofskog i Prirodno-matematičkog fakulteta: dr Jelisaveta Todorović, dr Gordana Đigić i dr Tanja Cvetković predstavile su evropske projekte u kojima učestvuje Filozofski fakultet, a dr Vesna Stankov Jovanović sa Prirodno-matematičkog fakulteta ispričala nam je svoje iskustvo istraživačkog rada na fakultetu i institutima u Parizu, a čuli smo i o evropskim projektima na kojima učestvuju druge niške škole.

U holu Regionalnog centra otvorena je postavka „Niš u 18 veku: Interakcija, kviz i ređanje modela“, koja je učenicima predstavila Niš u 18. veku, a na kartama su mogli da povežu vreme, spomenike i istorijske ličnosti iz toga vremena.

Uveče, u Parku znanja Regionalnog centra Niš počeli su časovi za osnovce i srednjoškolce. Svi prisutni, uz podršku profesorke Ivane Krulj, sa Visoke škole primenjenih strukovnih studija u Vranju, i profesorke Sonje Šumonja, iz Elektrotehničke škole „Nikola Tesla“ u Nišu i nastavnika Dragana Golubovića i njegovog tima iz OŠ „Vuk Karadžić“ u Leskovcu i OŠ „8 septembar“ iz Vlasotinca, hodali su po ciframa broja Pi, rešavali Arhimedeovu beležnicu, vozili Dinamo bicikl, istraživali Paskalov tron, upoznali se sa radom Vetroturbine i učestvovali u radionicama „Čaša čiste vode“ , „Misterija igre“, „Reprogramiranje prošlosti“ i  „Kristalni svet“.

Manifestaciju je posetilo više od 700 Nišlija, pre svega nastavnika i učenika.

 

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.